1. Executive Council

The Executive Council shall consist of the National President, the National President-elect, the Immediate Past National President, and The National Treasurer / Corporate Secretary.

2018 National President — Keith Van Roosendaal
National President-elect — Tony Tidwell
National Treasurer and Corporate Secretary — John E. Elggren, Jr.

 

2. National Board

The affairs ... of the National Society shall be managed ... by the National Board ... [which] shall consist of two categories of members: Voting members ... . [and] Non-voting members ... . (Bylaws 2.1 and 2.2.) 

The voting members are the National President, the National President-elect, the Immediate Past National President, the Secretary / Treasurer, and all the Area Vice-Presidents, of which there are 16.

National President — Keith Van Roosendaal
National President-elect — Tony Tidwell
Immediate Past National President — John E. Elggren, Jr.

Area Vice Presidents

For AVP contact information, click here.

Northern Area Tony Tidwell, Executive Council liaison

1.  Idaho North Martell Grover – chapters: Eagle Rock, Upper Snake River
2.  Idaho South   Merlin Wright – chapters: Portneuf Pioneers, Grove City
3.  Utah North   Val Roberts – chapters: Box Elder, Temple Fork
4.  Utah Ogden   Vaughn Larson  chapters: Morgan Pioneer, Ogden Pioneer, Ogden Valley
5. Utah Davis   Bob Wall – chapters: Bountiful, Centerville, Snow Horse


Central Areas  John E. Elggren, Executive Council liaison

6.    Salt Lake East   Joseph Nelson – chapters: Mills, Salt Lake Pioneer,
      Murray, Pioneer Heritage/Canyon Rim, Holladay

7.    Salt Lake South   David Smith – chapters: Jordan River Temple,
       Porter Rockwell, Salt Lake City, Temple Quarry, Sugarhouse

8.    Salt Lake West   Paul Bambrough – chapters: Settlement Canyon,
       Taylorsville/Bennion, Twenty Wells

14.    Arizona   Harvey Zilm – chapter: Mesa
17.    At Large - Kirk Gundersen


Southern and US East/Atlantic Areas —
Keith Van Roosendaal, Executive Council liaison

9. Utah County North   Dan Adams - chapters: The Mountain Valley, Lehi, Squaw Peak, Timpanogos
10. Utah County South   LaRon Taylor – chapters: Brigham Young,
       Maple Mountain, Mount Nebo, Springville

11. Utah Central   David Strate – chapters: Hole in the Rock, Sevier Valley, Sanpete County
12. Cedar City   Wayne Hinton – chapter: Cedar City
13. Utah South   David Hinton – chapters: Cotton Mission, Dixie Encampment, Hurricane, Red Rocks
16. US East/Atlantic   Steve Kruman –  chapters: Harmony (Pennsylvania), Washington, D.C.


The non-voting members are the Program Directors (of which there are 15), and a member from each associated organization.

National Treasurer and Corporate Secretary — John E. Elggren, Jr.

Program Directors

For Program Director contact information, click here.

Development Director — Frank Madsen
Library Director — John & Diane Smith
Membership Director — Brad Clayton
Monuments Director — Stewart Radmall
Monuments Director — Mark Walker
National Treks Director — Mary Ellen Elggren
SUP/BSA Liaison — John Clayton
Trails and Markers Director — Gerald Haycock
Pioneer Stories Editor — LaRon Taylor
Pioneer Magazine Publisher — William W. Tanner, Chair of the Pioneer Magazine Editorial Board
Trail Marker Newsletter Editor — Chad Stowell
Trail Marker Chapter News Editor — Roland Lee
Website Manager — Chad Stowell

 

3. Finance Committee

The finance Committee shall consist of the Treasurer (as Chairman), Corporate Secretary, the Executive Council, the chair of the Pioneer Magazine Committee, and a member-at-large as determined by the Executive Council. Other members and advisors may be invited as non-voting members and advisors to the committee. (Bylaws 5.5.1)

Finance Committee

National Treasurer and Corporate Secretary — John E. Elggren, Jr.
National President — Keith Van Roosendaal
National President-elect — Tony Tidwell
Immediate Past National President — John E. Elggren, Jr.
Chair of the Pioneer Magazine Committee — William W. Tanner
Member-at-Large — Jerry Higginson
Advisor and non-voting committee Member — Steve Kruman
Advisor and non-voting committee Member — Jay M. Smith
Advisor and non-voting committee Member — Richard Benton

 

4. Other Officers & Staff

National Office

Financial Director — John E. Elggren, Jr.
Office Manager — Heather Davis
Data Manager — Pat Cook
Building Manager — Linda Sorensen
Library Assistant — Brad Lundskog

Pioneer Magazine Editorial Board

Publisher — William W. Tanner
Publisher Emeritus — Kent Lott
Editor and Graphic Designer — Susan Lofgren
Editorial Staff — Thomas Alexander
Editorial Staff — Bob Folkman
Editorial Staff — F. Charles Graves
Editorial Staff — Keith Lawrence
Editorial Staff — Eliot Wilcox
National President — Keith Van Roosendaal
Past National President — John E. Elggren

Website / Trail Marker

Director — Chad Stowell